İftarla Sahur arasında bol bol sıvı tüketin

Kategori : Beslenme & Diyet, Sağlık - Etiketler :, , , , , - Tarih : 31 Temmuz 2011

1.187 defa okundu
FaceBook ta paylaş

Bu sene, yazın en sıcak günlerine denk gelen Ramazan’ı zorlanmadan geçirmek istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar var. Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz; Ramazan’da sağlıklı beslenmenin ve tok tutan besinlerin formülünü anlattı…

BESLENME HATALARINA DİKKAT!
Ramazan’da besin alımının azalması ile birlikte bazal metabolizma düşer; yani vücut diğer günlere nazaran daha yavaş çalışır ve bununla birlikte kilo artışı söz konusu olur. Bunu engellemek ve daha da önemlisi Ramazan boyunca sağlıklı ve dengeli beslenmeyi sağlayabilmek için birkaç noktaya dikkat etmek ve bunu sadece Ramazan başında değil tüm ay boyunca devam ettirmek önemlidir. Eğer sağlıklı bir Ramazan geçirmek istiyorsanız, bir beslenme uzmanından yardım almanız, size özel, sizin sevdiğiniz besinlerden oluşacak Ramazan mönüleri oluşturmanız faydalı olur.

DENGELİ DAĞITIM YAPILMALI
Ramazan’da dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamaktır. Oruç tutan kişi, ihtiyaç duyduğu protein, vitamin ve minerali sağlayacak olan besinleri ve arasındaki zamana dengeli şekilde dağıtmalı, öğün sayısına dikkat etmeli. Ramazanda sahura kalkmak yeterli ve dengeli beslenme açısından çok önemli. Bu nedenle iftar ve arasında bir veya iki ara öğün yapmak çok daha faydalı olacaktır. İftardan bir buçuk-iki saat sonra almamız gereken vitamin, mineral ve posayı düşünerek meyve ara öğünü yapabilirsiniz.

YETERLİ SU TÜKETİMİ ÇOK ÖNEMLİ
Su tüketimi, Ramazan’da gözden en çok kaçan, ancak en önemli konudur. Özellikle açlık süresinin uzun olacağı bu yıl, yeterli miktarda su tüketilmesine özellikle dikkat edilmelidir. İftar ile sahur arasına kişi, iki-üç litre suyu sığdırmak zorundadır. Eğer sudan hoşlanmıyor ise; bunun yarısını su olarak alır, geri kalan kısmını bol bol ayran (yoğurt hakkını kullanarak) ve çay (açık ve şekersiz) gibi sıvılar tüketerek alabilir.

KAYNAK: SABAH

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.

Facebook Sayfamızı Beğen

Menü