Alüminyum ve teflon tencerelere dikkat!

Kategori : Sağlık - Etiketler :, - Tarih : 01 Şubat 2011

1.745 defa okundu
FaceBook ta paylaş

Hayatta kalabilmek ve sağlıklı bir yaşam için alınan besinler, pişirme ve saklama kaplarının doğru seçilmemesi nedeniyle insan hayatını tehdit ediyor. Uzmanlar özellikle pişirme kaplarının doğru seçilmesi ve hangi kaplarda hangi besinlerin pişirilmesi gerektiğinin bilinmesinin önemli olduğuna dikkat çekiyor. Aksi takdirde kanser başta olmak üzere, tümör, alzheimer, demir eksikliği anemisi, çinko yetersizliği gibi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalınabiliyor.

Etin, çelik tencerelerde ağzı açık ve orta derece ateşte, sebze ve bakliyat türü sulu yemeklerin ise en fazla 15 dakika olmak şartıyla düdüklü tencerelerde pişirilmesi öneriliyor. Kayseri Erciyes Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, oksit tabakası delinmiş ve dip kısmında siyahlıklar görünmeye başlanmış kapların ne pişirmede ne de saklamada kesinlikle kullanılmaması gerektiğine dikkat çekti. Yemeklerin oksit tabakası zarar görmüş alüminyum kaplar içerisinde pişirilmesi ve bekletilmesi sonucunda fazla miktarda alüminyum geçişi olabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. İnanç, “Vücuda fazla alınan alüminyum kansere, beyinde birikmesi sonucunda ise alzheimer hastalığına neden olabiliyor. Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için yemek yiyen insanlar, pişirme ve saklama kaplarının yanlış tercih edilmesinden dolayı hayatlarından olabiliyor.” dedi.

Teflon tava ve tencerelerin yapımında perflorooktanoik asit (PFOA) isimli bir madde kullanıldığını bildiren Prof. Dr. İnanç, bu maddenin hayvan deneylerinde çok yüksek miktarlarda alındığında tümör oluşturduğunun belirlendiğine dikkat çekti. İnanç, teflon malzemeden yapılan tava ya da diğer mutfak gereçlerinin kullanımında pişirmenin orta veya kısık ateşte yapılmasına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Metal kaşık, yemeklerde vitamin kaybına yol açıyor Yemekler pişirilirken karıştırma işleminin tahta kaşıklarla yapılması gerektiğini aktaran Özel Hayat Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Filiz Bulut, “Metal-çelik-krom karışımı kaşıkların kullanılması et ve sebze yemeklerinde C ve bazı B grubu vitaminler başta olmak üzere yüzde 45-60 oranında vitamin ve mineral kaybına yol açıyor.” dedi. Bulut, ayrıca alüminyum içeriği yüksek kaplarda yemekler saklandığı takdirde besinlerde bulunan demir, çinko gibi elementlerin alüminyum ile yer değiştireceğini ve kimyasal açıdan vücuda sakıncalı olan alüminyum alımına neden olacağını ifade etti. Bulut, özellikle yoğurt, tarhana, pekmez, salça, reçel ve turşu gibi besinlerin boşalmış deterjan veya ilaç kutularında, boyalı plastiklerde saklanmasının çok sakıncalı olduğuna dikkat çekti. Çelik tencerede yemek düşük ateşte pişirilmeli Paslanmaz çelik tencerelerde yemekleri çok düşük ısıda pişirin.

Çelik kaplarda pişirilen yemeğe demir, krom, nikel geçişi olabilir. Paslanmaz çelik tencereler içerisinde yemek pişirme işlemi son derece düşük ısıda yapılması gerekir. Aksi takdirde zehirli maddeler besine geçebilir. Kilden yapılan toprak kaplar ısıyı iyi iletip geç soğutuyor. Toprak kaplar besindeki asit ve alkaliden etkilenmemeleri açısından sağlıklıdırlar. Ancak yüzeylerinde oluşursa buralarda mikroorganizmalar barınabiliyor.

Musa Özyürek

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.

Facebook Sayfamızı Beğen

Menü