Dünyanın en eski oyuncak arabası

Kategori : Güncel - Etiketler : - Tarih : 24 Aralık 2011

1.209 defa okundu
FaceBook ta paylaş

Her ne kadar insanlık tarihinin en eski oyuncağının çamurdan yapılmış toplar ya da kartopu olduğunu iddia eden araştırmacılar olsa da; oyuncak alanında araştırma yapan arkeolog, sosyolog ve tarihçilerin elde ettiği bilgilere göre, tarihin en eski oyuncağının M.Ö.5 yüzyıLda Mısır’da yapılan tahta atlar olduğu sanılıyor.

Son zamanlara kadar müzelerde yer alan verilere göre en eski oyunca İskoçya’da bulunmuş 4.000 yıldan daha eski taştan yapılmış toplar olduğu sanılıyordu.

Oysa dünyanın günümüze ulaşan en eski oyuncağı Mardin Müzesinde sergileniyor. Kalkolitik Döneme ait olan bu tarihi oyuncak takriben M.Ö. 5500’lü yıllara ait. Dünyanın en eski oyuncak arabası olma ünvanını taşıyan bu arkeolojik bulgu belki de aynı zamanda dünyanın en eski oyuncağı ünvanına da sahip.

Bir kaç yıl önce bir vatandaş bahçesinde çalışma yaparken bulduğu bu tarihi parçanın dünyanın en eski oyuncağı olduğunu bilemezdi. Vatandaşın getirdiği parçayı inceleyen Mardin Müzesi arkeologları, oyuncağın 7 bin 500 yıllık olduğunu tespit ettiler.

Oyuncak şu an Mardin Müzesinde “Oyuncak Araba Kalkolitik Dönem – M.Ö. 5500 – 3000” etiketiyle sergileniyor.

KAYNAK: SABAH

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.

Facebook Sayfamızı Beğen

Menü