Sömestr Tatili Geldi

Kategori : Genel - Etiketler :, , , - Tarih : 07 Ocak 2014

1.029 defa okundu
FaceBook ta paylaş

Sömestr Tatili Geldi

Bir yarıyıl tatili daha geldi kapıya çattı. Bildiğiniz gibi 24 Ocak 2014 tarihinde öğrenciler karnelerini alacak. Belki karneleriniz iyi belkide kötü ama unutmayın ki düzeltilmeyecek herşey yok. 2  Haftalık bir tatil sizi bekliyor olacak. Bu 2 haftayı en güzel şekilde değerlendirmeye çalışın. Şimdi neler yapılabilir onlara madde madde değinelim.

– Eğer  zayıf ders sayınız çok fazla ise onları kurtarmaya bu tatilde başlayın derim. İlk günün sabahından itibaren ders çalışarak değil tabikide. Kendinize zaman ayırarak belirli bir program çerçevesinde bunu yapın. Bi kere sabah erken kalkmalara bir son verin. Gece biraz daha geç yatın sabahları oldukça geç uyanın bütün bir yıl erken kalkıyorsunuz vücudunuzu bu sayede dinlendirmiş olun. Günde 10 saat ders çalışmakta etkili bir yol değildir. Belirli bir program çerçevesinde günde 2-3 saat kadar ders çalışmak sizi yeterli seviyeye ulaştıracaktır.

– Dersleriniz iyiyse de tamamiyle tatilde dersleri boşlamayın. En azından her gün birer ikişer sayfa bütün bir yıl neler işlemişsiniz onlara bir göz atın. Siz biraz daha şanslısınız çünkü zayıf ders olmadığı için daha iyi bir tatil sizleri bekliyor. Tatilde sosyalliği arttırmaya çalışın. Sinemaya tiyatroya hatta farklı aktivitelere katılın. Nedir bunlar hemen örnek verelim, bale veya operaya gidin hayatınız renklensin.

– İmkanınız varsa gezin. Çok okuyanmı çok gezenmi diye bir soru var ama bütün yıl okuduğunuza göre gezme kısmını yapmanın sırası gelmiş demektir. Tarihi yerleri gezmek hem sizin bilginizi arttırırken hemde zamanı en iyi şekilde kullanmanızı sağlamış olur. Günübirlik olarak komşu illere gidin. Sabah çıkın akşam gelin değişik yerleri görmek sizin ufkunuzu açar.

– Evde kalacaksanız eğer sürekli vaktinizi bilgisayar başında geçirmeyin. Kendinize bir hobi edinebilirsiniz. Bir müzik aleti çalmak veya bir kursa gitmek canınızın sıkılmasını engeller size artı şeyler katar.

Sonuç olarak kısa ama uzun bir süre sömestr tatili. En iyi şekilde değerlendirmeye çalışın. Online oyunlar başında sabahlamayın. Bu hem vücudunuzu fiziksel olarak yıpratır hemde zamanı öldürmeye yönelik hareketten başka birşey değildir. Hepinize iyi tatiller.

Not: Bu makale www.bilgimi.com ve www.bilgideposu.org için yazılmıştır.

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.

Facebook Sayfamızı Beğen

Menü