Saniyede 8 katrilyon işlem yapan bilgisayar!

Kategori : Genel, Güncel - Etiketler :, - Tarih : 11 Temmuz 2011

1.283 defa okundu
FaceBook ta paylaş

Japonya’nın Kobe kentinde RIKEN Gelişmiş Bilgisayar Bilimleri Enstitüsü’nde bulunan “The K Computer” isimli bilgisayar saniyede 8 katrilyon işlem (8 peta-flop) gerçekleştirerek dünyanın en hızlı bilgisayarı unvanının yeni sahibi oldu.

Hız rekorunun bir önceki sahibi Çin’de bulunan Tianhe-1A isimli bilgisayardı. Tianhe-1A saniyede 2,6 katrilyon işlem gerçekleştirmeyi başarmıştı. ABD’de Oak Ridge Ulusal Laboratuarında bulunan ve saniyede 1,75 katrilyon işlem gerçekleştirmeyi başaran Jaguar isimli bilgisayar ise hız sıralamasında üçüncü sıraya geriledi. En yakın rakibini 3’e katlayarak hız rekorunun yeni sahibi olan Japon süper bilgisayarı The K Computer’ın zaferi Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen Uluslararası Süper Bilgisayarlar Konferansı’nda açıklanan dünyanın en hızlı 500 bilgisayarı listesi ile resmiyet kazandı.

Fujitsu tarafından geliştirilen The K Computer tamamen Japon üretimi olup toplam 672 rack (raf) üzerinde her biri 8 çekirdekten oluşan 68,544 SPARC64 VIIIfx işlemciye sahip. Kasım 2012 itibariyle rack sayısının 800’e çıkartılarak saniyede 10 katrilyon işlem yapması hedeflenen The K Computer’ı zirveden indirmek için ABD’li rakipleri çalışmalarını sürdürüyor.

Önümüzdeki yıl 10-petaflop işlem hızına sahip IBM Mira ve Urbana-Champaign tarafından üretilen Blue Waters’ın devreye alınması bekleniyor. 20-petaflop işlem hızına sahip IBM Sequoia için çalışmalar ise devam ediyor.

KAYNAK: TEKNOKULİS

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.

Facebook Sayfamızı Beğen

Menü