Köpek Şampuanı Seçimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kategori : Genel - Etiketler :, , - Tarih : 30 Ekim 2013

963 defa okundu
FaceBook ta paylaş

Sadık dostlarımız olan köpeklerimizin sağlıklı ve temiz olması çok önemlidir. Sizi karşılıksız seven bir köpeğin ihtiyaçlarının olmaması da düşünülemez . Öncelikli ihtiyaçlardan birisi temizliktir.

Özellikle Banyo konusu küçüklükten itibaren köpeklere verilmesi gereken önemli bir alışkanlıktır. Köpeklerin de aynı bizim gibi banyo yapması ve temizlenmesi gerekir. Bu  uzun süre sağlıklı bir biçimde yaşamalarının ayrıca hastalıklardan korunmalarının en önemli  etkenlerinden de birisidir.

Köpeğiniz için en uygun şampuan türünü bilmiyor musunuz? Petbesinleri.com size yardımcı oluyor.

Köpeklerimizin de tıpkı bizim gibi cildi vardır. Ve tıpkı bizim gibi farklı cilt özelliklerine sahiptirler. Nasıl bizler için yağlı ve kuru ciltlere göre farklı şampuan türleri varsa köpek ırkları için de ayrı ayrı üretilmiş şampuan türleri vardır. Bu şampuanlar köpek ırklarının cilt özellikleri göz önünde bulundurularak hazırlanılmıştır ve hepsi de en iyi sonucu vermeyi amaçlamaktadır.

Peki köpeğiniz için en uygun köpek şampuanı hangisidir?

Bu sorunun cevabı köpeğinizi ne kadar tanıdığınıza bağlıdır. Köpeğinizin cilt özellikleri ile tüy özelliklerini  iyi bilmeniz gerekiyor. Köpek cildinin ph seviyesi ile insan cildinin ph seviyesi birbirinden farklıdır. Bu bakımdan insanlar için üretilen şampuanların hiçbirisi köpekler için uygun değildir. Bu yüzden kendi şampuanlarınız ile köpeklerinizi kesinlikle yıkamayın. Köpeğinizin ırkına göre üretilen şampuanları alın.Köpeğinizin ırkına göre üretilen tüm köpek şampuanları için tıklayınız

Köpeğinizi hangi sıklıkta yıkamalısınız?

Bu köpeğinizin nelerle uğraştığına bağlıdır. Bahçede toprak kazmayı seven bir köpeğin temizliği doğal olarak daha düzenli olmalıdır. Ama yine de bir köpek ayda en fazla bir kere olacak şekilde yıkanmalıdır. Fazlası köpeğimiz için zararlıdır. Ayda birden fazla yıkanan bir köpeğin derisinin zarar gördüğü bilinmektedir.

Köpeğimizin banyo zamanının geldiğini nasıl anlarız?

Köpeğimizin banyo zamanının geldiğini anlamamızın en uygun yolu kokusunun ağırlaşıp ağırlaşmadığını kontrol etmektedir. Köpeğini iyi tanıyan biri için zor olmayan bir durum olsa gerek.

Köpeğimizi nasıl yıkamalıyız?

Köpeğimizi yıkamadan önce iyice tarayalım böylece cansız tüylerinden arındıralım. Kulaklarını tıkadıktan sonra önden arkaya doğru yıkayalım. Az miktarda şampuan ile boyundan arkaya doğru ovalayarak ilerleyelim. Ovalarken tüylerin uzama yönünde göre yapmayı unutmayalım. Daha sonra durulama işlemini yapalım. Kulaklarını açalım ve  en son kafasını yıkayalım. Bundan sonrasını dostumuz silkelenerek kendi halledecektir.

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.

Facebook Sayfamızı Beğen

Menü