Kablosuz internetinizi kimler kullanıyor? Görmenin yolları

Kategori : Genel, Güncel - Etiketler :, , - Tarih : 03 Kasım 2014

1.143 defa okundu
FaceBook ta paylaş

bağlantınızı sizin haberiniz olmadan izinsiz şekilde kullananlar olabilir. Bazen güvenlik şifresini kırıp bazen de sizin şifre koymadığınız durumlarda ağınızı sömürüyor olabilirler.

İNTERNETİNİZ KULLANILIYOR OLABİLİR

Eğer kotalı internet bağlantısı sahibi iseniz bu tip bir durumda faturalarınızın kabarık olması muhtemel. Ayrıca internet bağlantınızda sık sık kopmalar ve aşırı yavaşlama oluyorsa da sizin haberiniz olmadan internetiniz kullanılıyor olabilir.

3 YÖNTEMLE TESPİT EDİLEBİLİR

Bu şekilde bir hırsızlığı tespit etmeniz 3 yöntem ile mümkün. Eğer siz de internet bağlantınızın sizden habersiz olarak kullanıldığından şüpheleniyorsanız bu yöntemlerle durumu tespit edebilirsiniz.

Modem Işık Kontrolü

Diğer yöntemler kadar kesin sonuç vermese de etkili bir yol. Eğer modeminizin kablosuz bağlantı ışıkları sürekli yanıp sönüyor ve o anda sizin internete bağlı cihazınız bulunmuyor ise kaçak kullanım olabilir. Fakat telefonunuz dahil tüm cihazlarınız kapalı olduğu bir an olmalı. Bazen bilgisayarlarınız kapalı olsa da cep telefonunuzun kablosuz bağlantı özelliği açıksa modem ışığınız sinyal veriyor olabilir.

Modem Yönetim Panelinden Bağlı Cihazlar Kontrolü

Modem yönetim panelinden kontrol yöntemi, modemin wifi ışığını kontrol etme yöntemine nazaran daha doğru sonuç veren bir yol. IP adresi ile modeminize kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapıyorsunuz. Bağlı cihazlar, Cihaz listesi veya Ağ bölümünden o anda kablosuz bağlantınızı kullanan cihazları görüntüleyebilirsiniz.

Who Is On My WİFİ (İnternetimde Kimler Var) Programı

Who Is On My Wifi programı windows işletim sistemi için geliştirilmiş ücretsiz bir program. Kaçak kullanımı tespit için en etkili ve kolay yöntem denilebilir. Programı indirip bilgisayarınıza kuruyorsunuz. Scan Now yani Şimdi Tara butonuna bastığınız anda bir liste halinde kablosuz ağınıza bağlı cihazların listesini görebiliyorsunuz.

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.

Facebook Sayfamızı Beğen

Menü