iPhone 5 özellikleri neler olacak?

Kategori : Genel - Etiketler :, , , , - Tarih : 02 Aralık 2010

54.743 defa okundu
FaceBook ta paylaş

iPhone 4 piyasaya çıktı, sorunları yüzünden çok eleştirilen iPhone 4’ten sonra Apple, ’te ne gibi değişikliklere gidecek?iPhone 5 piyasaya ne zaman çıkacak? Sizler için iPhone 5 ile internette dolaşan dedikoduları bir araya topladık.

Uzun zamandır Verizon iPhone hakkında dedikodular dolaşıyordu. Bir gün mutlaka gerçeğe dönüşeceği söylenen bu telefon Wall Street Journal’a göre iPhone 5 olmayacak ve Verizon iPhone, şu anda AT&T tarafından satılan iPhone 4’ü andıracak. Wall Street Journal, iPhone 5 ile ilgili ayrıca değişik bir noktaya parmak basmıştı. Gazete, Apple’ın daha değişik bir tasarım uygulayacağını söylemişti; “iPhone’a yakın biri; beşinci nesil iPhone’lar, şu an piyasada olanlardan daha değişik bir tasarımla piyasada olacağını açıkladı.”

Özellikleri ne olacak…?

Chinese Economic Daily’nin iPhone 5 ile ilgili yaptığı habere geçelim. Bu gazeteye göre; iPhone 5’in özellikleri devrimsel nitelikte değil de evrimsel nitelikte olacak. AyrıcaAppleiPhone 4’teki Infineon yonga takımını Qualcomm’la değiştiriyor. Bunun dışında ise yeni iPhone için alınacak tüm malzemeler yine aynı firmalardan alınacak.

Evrimsel özellikler dendiği için çok büyük yeniliklerin dışında şu andaki özelliklerinin bir ya da iki seviye üstünü düşünebiliriz. Yani yeni bir anten, 1.2GHz işlemci, 3.5 inç ekranın yerine 3.7 inç bir ekran gibi. Ayrıca USA Today iPhone 5’in LTE destekleyeceğini söylemişti. LTE Amerika’daki süper hızlı bir mobilinternetağı. Bu da iPhone 5’i 4G bir telefon yapabilir. Tabii kullanıcıların bu isimlerle kafasının karışması da olası.

Yeni iPhone’un telefonu bir cüzdan haline getireceği de konuşulanlar arasındaydı. Yani iPhone 5’iniz yenikredikartınız olabilir. Ancak Techeye, Apple’ın bu olasılığı daha önce de değerlendirdiğini ve yapmadığını söylüyor. Yani bu özellik için biraz daha bekleyebiliriz.

Peki ne zaman çıkacak?

Peki ne zaman çıkacak bu iPhone 5? Apple’ın her yıl Haziran ya da Temmuz ayları sırasında yeni bir iPhone modeli çıkarttığını düşünürsek, geleneğin bozulmayacağını söylemek zor değil. Ancak iLounge’un haberine göre; Apple iPhone 4’teki hatalar nedeniyle yeni telefonun Ocak 2011’de piyasada olabilir. Tabii tarihin erkene atılma gibi bir ihtimali olsa da bu kadar erken bir tarihin iPhone 5 için çıkış tarihi olması çok zor gibi görünüyor.

Fiyat konusuna gelirsek iPhone 5’in daha çok evrimsel bir telefon olduğunu söylemiştik. Bu yüzden iPhone 4 ile arasındaki fiyat farkının çok olmaması da beklenenler arasında. iPhone 5, aşağı yukarı iPhone 4 ile aynı fiyatta piyasada olabilir.

Önümüzdeki Haziran ayında lanse edilmesi beklenen iPhone 5’in çizim şemaları internete yayıldı. En azından ortaya atılan iddia böyle diyor.

İlk görsel, Asyalı iDeals China sitesine göre kesinlikle “siyah üstünde beyaz” şeklindeki bir tasarımı yansıtıyor.

Bu çizimlerin, kılıf üreticileri için hazırlandığı ve onların bu çizimlerden esinlenerek kendi tasarımlarını oluşturmalarına izin verildiği söyleniyor. Çizimler tıpkı iPhone 4 gibi duruyor. Tek fark üst ve alta eklenen ince tampon olarak gözüküyor.

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden Apple, yeni iPhone’unda radikal bir değişikliğe imza atabilir. En azından DigiTimes’ın iddiası bu yönde…

DigiTimes’tan alınan haberlere göre Apple’ın Tayvan kökenli malzeme üreticileri, kavisli tasarıma sahip olan camlar üretmeye başladı.iPhone5’in kavisli cam tasarımının iPod nano sürümlerinin dördüncü ve beşinci serilerine benzetilmesi bekleniyor.

Kavisli cam üretimi için yaklaşık 300 cam kesme makinesi satın aldığı söylenen Apple’ın cam konusunda yetenekli işçileri işe aldığı da söylenenler arasında.

Kaynak: CHIP

GÜNCELLEME

Geciken iPhone 5’in ne zaman duyurulacağı merak konusu olurken, bir diğer önemli konu ise iOS 5 hakkındaki yeni haberler.

Tüm bunların yanına ek olarak ise Apple’ın uygun fiyatlı bir iPhone hazırladığı gelen haberler arasında. Bu cihaz için sağlam kaynaklara dayandırılan yeni bir iddia ise ucuz iPhone’un bulut tabanlı olacağını işaret ediyor. iCloud servisini resmi olarak hizmete sunan Apple’ın, servisin etkinliğini artırmak adına böyle bir yola başvurmak istediği konuşuluyor.

KAYNAK: İNTERNETHABER

————————–

Wall Street Journal’ın iddiasına göre cep telefonu hizmet sağlayıcılarından biri olan Sprint daha önce hiç sözleşmeli olarak iPhone satışında bulunmamıştı. iPhone 5’ın, Sprint yanında AT&T ve Verizon tarafından da satılacağı öğrenildi.

Sprint ABD’de internet ve cep telefonu hizmet altyapısı sunan üçüncü en büyük şirket olarak değerlendiriliyor. Verizon’un 101.1 milyon abonesi bulunurken, AT&T’nin 95.5 milyon ve Sprint’in 51.1 milyon abonesi mevcut.

Reuters’ın haberine göre piyasaya sürülecek iPhone 5’lar iki çeşit üretilecek. Biri 8 GB hafızaya sahip olacak ve daha ucuz bir iskelet yapısıyla çalışacak. Pahalı versiyonda ise daha büyük bir ekran ve daha kaliteli bir kamera olacak

KAYNAK: SABAH

—————————-

iPhone 4’ün pil ömrü sizi de sinir ediyorsa, iPhone 5’ten gelen bu habere pek de sevinmeyeceksiniz.

Çıkışına sayılı haftalar kala hakkındaki söylentiler de aynı paralelde çoğalan iPhone 5’le ilgili yeni gelişmeler var.

MacRumors’un haberine göre iPhone 5’in bataryası, şekil ve kasa itibariyle iPhone 4’ünkiyle hemen hemen aynı olacak.

Siteye göre iPhone 5 bataryası DVT_B3 etiketini taşıyacak ve en önemlisi her ne kadar iPhone 5’teki güç yönetimi ayarları ve özellikleri farklı olacak olsa da iPhone 4’ün batarya ömrüyle yeni iPhone’unki çok da farklı olmayacak.

KAYNAK: HÜRRİYET

——–

Apple’ın beklenen telefonu iPhone 5’in 4 inç ya da daha büyük bir ekrana sahip olacağının haberleri internette yayılmaya devam ederken, DigiTimes’tan gelen bir haber daha büyük bir iPhone bekleyenleri üzecek gibi görünüyor. Habere göre iPhone 5’in ekranı 3.5 ila 3.7 inç arasında bir ekrana sahip olacak. Diğer iPhone’ların ekranlarının 3.5 inç olduğunu da söyleyelim.

Ancak iPhone 5’in daha ince yapılacak panelinin dokunmatik ekranı daha büyük göstereceği söyleniyor. 4 inç’lik ekrana sahip akıllı telefonlar da piyasaya çıkmış ancak çok ağır ve kaba göründükleri için olumsuz eleştiriler almıştı.

Apple, iPhone 5’le ilgili henüz herhangi bir gelişmeyi tamamiyle doğrulamış değil. Tüm Apple hayranları ve rakip firmalar, iPhone 5’in tanıtılacağı basın toplantısını merakla bekliyor.

KAYNAK: SABAH
—-

Apple’ın yeni iPhone’u 4 Ekim’de duyurucağının ortaya çıkmasının ardından iPhone 5’le ilgili yeni detaylar da gün yüzüne yavaş yavaş çıkmaya başladı.

Bu bağlamda iPhone 5’in diğer iPhone jenerasyonlarından farklı olarak 4G LTE teknolojisini kullanacağı tahmin ediliyor. HSPA+ 21 desteğine sahip olması beklenen iPhone 5, bu sayede 3G’ye nazaran internete çok daha hızlı bağlanabilecek. 3G ile 7.2 Mbps hızında internete bağlanan telefonlar, 4G ile 21 Mbps hıza ulaşacak.

PCMag’dan bir uzmana göre ise 4G LTE, tam olarak 4G veya HSPA+ teknolojilerini karşılamıyor ve 4G LTE, 3G teknolojisinin bir parçası.

Her ne kadar ülkemizde 4G teknolojisini son kullanıcı kullanamıyor olsa da, Verizon ve AT&T gibi operatörler bu teknolojiyi kullanıcılarına sunuyor ve 4G teknolojisini destekleyen cep telefonları bu teknolojiden faydalanabiliyor.

Daha önce Apple’ın 4G LTE desteği ile iPhone’ları test ettiğine dair haberler internette dolaşırken, elbette bu teknolojinin iPhone 5’lerde kullanılacağını şu aşamada söylemek oldukça güç. O nedenle 4G’li bir iPhone’un kullanıcılara sunulacağını söylemek için şimdilik epey erken.

KAYNAK:HÜRRİYET

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.

Facebook Sayfamızı Beğen

Menü