İpad 2 İncelemesi

Kategori : Genel - Etiketler :, , , - Tarih : 06 Mart 2011

1.721 defa okundu
FaceBook ta paylaş

Geçen yıl 15 milyon adet satılan iPad’in ikinci versiyonu 2 Mart’ta San Francisco’da tanıtıldı. Yeni iPad, daha hızlı, daha ince ve hafif. Şimdi birçok kişinin aklına takılan soru şu: iPad 2 almalı mıyım? Henüz iPad almamış ve teknolojiyi biraz geriden takip edenler için iki fırsat var: iPad 2 almak ya da yeni modelin duyurulmasıyla fiyatı 100 dolar düşürülen ilk versiyonuyla yetinmek.

Geçtiğimiz yılın en ilgi çekici ürünlerinden olan Apple iPad’in ikinci versiyonu 2 Mart’ta San Francisco’da yapılan basın toplantısıyla duyuruldu. Toplantının ilk sürprizi

sağlık sorunları nedeniyle bir süre önce izne ayrılan Apple’ın kurucu ortağı ve efsanevi yöneticisi Steve Jobs’un sunum için sahneye çıkmasıydı. Bu heyecan verici duyuruyu yapma zevkini kaçırmak istemediğini belirten Jobs’ın sunumu tüm dünyada ilgiyle takip edildi. iPad’in çıkışını PC sonrası dönem olarak adlandıran Jobs, geçtiğimiz yıl 15 milyonu aşan satışla büyük bir başarı yakaladıklarını ifade etti. Piyasaya çıkışından tam bir yıl sonra yepyeni özelliklere ve daha estetik bir dizayna kavuşan yeni versiyon, teknoloji dünyasındaki baş döndürücü değişimin önemli bir sembolü.

***

USB ve Flash yine yok

DAHA HIZLI: Çift çekirdekli 1GHZ Apple A5 işlemci ile iPad 2 iki kat daha hızlı. Bu işlemci ile iPad kompleks işlemleri yaparken zorlanmıyor. HSUPA desteği ile daha hızlı 3G bağlantı imkanı.

DAHA İNCE: iPad’in ilk versiyonunun kalınlığı 13 mm’ydi. iPad 2’nin dizaynı bir önceki versiyona göre yüzde 33 daha incelmiş. 8,8 mm’lik ölçüsüyle iPhone 4’ten bile daha ince.

DAHA HAFİF: İlk versiyon 680 gramdı, yeni modelde ağırlık 600 grama inmiş.

KAMERA: iPad 2, ön ve arka yüzeyde iki kamera ile geliyor. Ön yüzdeki kamera VGA kalitesinde video kayıt yaparken, arka yüzeyindeki kamera 720p HD video kayıt özelliğine sahip. Bu kameranın 5x dijital zoom özelliği var. Ayrıca Face Time programı ile iPhone, iPad, iPod Touch ve Mac kullanıcıları arasında görüntülü konuşma özelliği ve Photo Booth ile farklı efektler kullanarak video kaydetme özelliği de yenilikler arasında.

HDMI: Bir önceki versiyonundan farklı olarak iPad 2’de 1080 p kalitesinde ekrandaki görüntüyü bire bir yansıtan HDMI çıkış almak mümkün olacak.

2 AYRI RENK: iPad 2, ön yüzü beyaz ve siyah olmak üzere iki ayrı renk seçeneğiyle geliyor. Arka kısım, bir önceki gibi gri renkte alüminyum.

YENİ İŞLETİM SİSTEMİ: iOS 4.3 ile daha gelişmiş performans hedefleniyor. Bazı yenilikler şöyle: Nitro Java Scriptmotoru ile Safari ile daha hızlı internette dolaşma, diğer bilgisayarlardan iTunes hesabınızı paylaşma, gelişmiş AirPlay özellikleri ve iPad düğmesi yardımıyla ses kısma veya ekran görüntüsünü sabitleme seçimi.

PİL ÖMRÜ HÂLÂ UZUN: Daha hızlı işlemci ve daha ince tasarımına rağmen iPad 2’nin pil ömrü ilk versiyonu gibi uzun. 10 saatlik pil ömrü, diğer rakip ürünlerin çok üzerinde.

GELİŞMİŞ GRAFİKLER: Retina Display adı verilen teknoloji iPad 2’de yok ama ekran görüntüsü ilk versiyonundan 9 kat daha iyi olacak. Daha iyi ekran görüntüsü beraberinde daha gelişmiş oyunlar hazırlanmasına imkan verecektir.

GYROSCOPE VE ACCELEROMETER: Yön ölçümü ve açısal dengenin korunmasına yardımcı olan bu özellikler sayesinde uygulamalar iPad’in hangi yöne doğru çevrildiğini daha kolay gösterecek. Bu özellik ile oyunlarda 360 derece hissi uyandırmak mümkün olacak.

USB ve FLASH YOK: iPad’in en çok eleştirilen yönü olan USB girişi ve Flash desteği iPad 2’de de yok.

***

Üçüncüsü konuşuluyor

Birçok kişinin aklına takılan soru şu: iPad 2 almalı mıyım? Apple’ın yaptığı açıklama ile Mart-Aralık 2010 tarihlerinde dünya çapında 15 milyon iPad satıldı. Yepyeni bir ürün için oldukça iyi bir rakam. Uzmanlar bu rakamın artacağını öne sürüyor. Teknolojiyi ve yenilikleri yakından takip edenler iPad 2’yi bir an önce satın almak için sabırsızlanacaktır. Fakat henüz iPad almamış ve teknolojiyi biraz geriden takip edenler için iki fırsat var: Yeni çıkan iPad 2 ile fiyatı ucuzlamış olan ilk versiyon. Çünkü yeni modelin duyurulmasıyla Apple, orijinal iPad’in fiyatında 100 dolar indirime gitti.

Daha iPad 2 piyasaya çıkmadan iPad 3’ün özelliklerinin konuşulmaya başlandığı günümüzde teknolojiyi adım adım takip etmek çoğu kullanıcı için pek kolay değil. Eski iPad kullanıcıları, belki model değiştirmeden iPad 3’ü beklemeyi tercih edebilir. Ama ilk defa tablet bilgisayar almayı düşünenler için iPad 2 daha doğru bir seçim olacaktır.

***

SATIŞ TARİHİ: iPad 2, 11 Mart 2011’de ABD’de satışa sunulacak, 25 Mart’ta Avustralya, Kanada, Fransa, İngiltere, Meksika, Yeni Zelanda başta olmak üzere 26 ülkede vitrine çıkacak. Türkiye satış tarihi henüz belirsiz.

FİYATI: iPad 2’nin ABD satış fiyatı ilk iPad versiyonu ile aynı olacak. 16 GB, WiFi özellikli iPad 2’nin fiyatı 499 USD, 64 GB WiFi ve 3G özellikli olan modelin fiyatı, 829 USD.

ZAMAN – CUMAERTESİ

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.

Facebook Sayfamızı Beğen

Menü