Gut hastalığı nedir? Gut hastalığının tedavi yöntemleri

Kategori : Genel, Güncel, Sağlık - Etiketler :, - Tarih : 23 Ocak 2014

1.447 defa okundu
FaceBook ta paylaş

Doktorlar anneme gut teşhisi koydu. Bugüne kadar kadınlarda gut hastalığı olduğunu hiç duymamıştım. Kadınlar da gut hastası olur mu? D.N./Edirne
Gut ya da damla hastalığı; metabolik bir eklem hastalığıdır. Özellikle kırmızı ette bulunan organik bir bileşik olan pürenler, sindirimi sırasında ürik asitte dönüştürülerek kanda erir ve böbreklerden atılır. Ancak ürik asidin atılmasında bir sorun varsa ya da çok fazla üretiliyorsa, bu madde vücutta birikir. Ürik asidin eklemlerde birikmesi sonucu burada iltihap oluşur. Bu soruna da gut hastalığı denir. Sizin sorunuza gelince: Daha önce kadınlarda gut hastalığına rastlandığını duymamanız çok doğal. Çünkü hastalık daha çok orta yaş erkeklerde görülür ve yaş ilerledikçe risk artar. Kadınlarda ise menopoz sonrası rastlanır. Hastalık genç yaşta ortaya çıkmışsa, seyri daha ciddi olacak demektir.

Aşk vücut kimyasını değiştirir

Aşık olunca kanımızın kimyasının değiştiğini okumuştum. Bu bana garip geldi. Gerçekten kanımızın kimyası değişir mi? Z.E./Mersin
Aşk her ne kadar sadece duygu dünyamızın bir ürünüymüş gibi düşünülse de, yapılan araştırmalar öyle demiyor. 2010 yılında yayınlanan bir araştırma; aşk süresince gelişen hormonal ve biyokimyasal süreci bir şekilde deşifre etti. Aşık olunca beyin neredeyse dopamin ile noradrenalin denilen kimyasalların istilasına uğrar ve bunlar insanın içini coşku hissiyle doldurur. Bu maddeler sayesinde sevgilinizle hiç uyumadan gece boyunca telefonla konuşabilir ya da sırt çantası ile ülkeyi yürüyerek geçmeyi planlayabilirsiniz. Kanda artan adrenalin sayesinde kalbiniz daha hızlı atar, enerjiniz zirvededir ya da sevgiliniz yaklaştığında dizleriniz titrer.

Soğuk yiyeceğe dikkat!

Bazen dondurma yediğimde beynim donmuş gibi oluyor ve başım ağrıyor. Bu bir hastalık mı? F.S./ Şanlıurfa
Şikayetleriniz hastalık değil, soğuğa karşı oluşan reaksiyonun bir sonucu. Dondurma gibi çok soğuk gıdalar, ağız tavanındaki sinirlerle temas edince bazen oluşan reaksiyon, kafanın ön tarafındaki damarlarda şişmeye neden olabilir. Sizin bahsettiğiniz beyin donması hissinin ve baş ağrısının sebebi de budur. Bu şikayetten kaçınmak istiyorsanız, dondurmayı yavaş ve ağız içinde ısıtarak yemeniz gerekir.

KAYNAK SABAH

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.

Facebook Sayfamızı Beğen

Menü