Fındık fıstık yiyin uzun yaşayın

Kategori : Genel, Güncel, Sağlık, Şifalı Bitkiler - Etiketler :, , - Tarih : 25 Kasım 2013

1.240 defa okundu
FaceBook ta paylaş

BBC Türkçe’nin haberine göre, New England Tıp Dergisi’nde yayımlanan bu alandaki en kapsamlı çalışma, en büyük faydayı her gün bir porsiyon fındık fıstık tüketenlerin gördüğünü söylüyor. Araştırma ekibi, fındık fıstık yiyenlerin daha sağlıklı bir yaşam biçimine sahip olduğunu belirtirken, fındık ve fıstığın kendisinin de yaşam süresinin uzamasına katkıda bulunduğunu belirtiyor.

İngiltere Kalp Vakfı ise fındık-fıstık tüketimiyle uzun yaşam arasındaki bağlantının kanıtlanması için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini açıkladı. Çalışmada 120 bin kişi, 30 yıl boyunca izlendi. Araştırmada, düzenli fındık-fıstık tüketme alışkanlığı arttıkça, yaşam süresinin de uzadığı saptandı. Araştırma sırasında haftada bir fındık-fıstık tüketenlerin ölme ihtimalinin hiç yemeyenlere oranla yüzde 11 daha az olduğu saptandı. Haftada dört porsiyon yiyenlerde bu oran yüzde 13, her gün yiyenlerde ise yüzde 20 olarak ölçüldü.

Fındık-fıstık yiyenlerin daha sağlıklı bir yaşam biçimi benimsiyor

Araştırmacılar fındık-fıstığın kolestrolü, iltihaplanmaları ve insüline direnci azalttığını da belirtti. İngiltere Kalp Vakfı’ndan kıdemli diyetisyen Victoria Taylor, “İlginç bir ilişki ama düzenli fındık-fıstık yemenin kalp sağlığını koruduğunu doğrulamak için daha fazla araştırma yapmak gerekiyor” dedi.

KAYNAK: KADINVEKADIN.NET

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.

Facebook Sayfamızı Beğen

Menü