Eurovision final analizleri

Kategori : Genel, Güncel - Etiketler :, , , - Tarih : 26 Mayıs 2012

1.061 defa okundu
FaceBook ta paylaş

 

Eurovision’da büyük final bu akşam! 22.00’de başlayacak şölende Can Bonomo sahneye 18’nci sırada çıkacak. Öncesinde, birinci olmasına kesin gözüyle bakılan yarışmacıları yakından tanıyalım.

OYLAR KOMŞUYA

Finale çıkmaya hak kazanan 20 ülkenin yanı sıra Avrupa Yayın Birliği’nin (EBU) kurucu beş üyesi ve ev sahibi Azerbaycan’ın da aralarında bulunduğu 26 ülke birinci olmak için mücadele edecek, etkinlik TRT ‘den naklen yayımlanacak. Oylama televoting ve jüri oylarıyla yapılacak, SMS’ler birinciyi belirleyecek. Şovu yorumlayacak isim ise “Oylar yine komşuya gitti” sözleriyle Eurovision klasiği haline gelen ünlü spiker Bülend Özveren.

HALAYLI HORONLU

Önceki akşam gerçekleşen ikinci yarı finalde Bonomo son anda finale adını yazdırarak sevenlerine derin bir nefes aldırmıştı. Bu akşam da beş dansçıyla birlikte sahneye çıkacak sanatçının koreografisinde de hem Ege hem İç Anadolu hem de Karadeniz havaları esecek, beş erkek dansçı horon tepip ara ara halay çekecek. Bu arada şarkıcının kostümü, moda tasarımcısı Hatice Gökçe tarafından efe giysilerinden esinlenerek hazırlandı…

ATEŞİNİ YAK!

Yarışma, yüklü bir miktar harcanarak denizin üzerine inşa edilen 23 bin kişi kapasiteli Crystal Hall’da gerçekleşecek. Salonu özel kılan bir diğer ayrıntı da sahne alan ülkenin bayrak rengine dönüşmesi. Hem slogan hem logo hem de salonun tasarımında Azerbaycan’ın takma adı ‘Odlar Yurdu’ndan esinlenildi. Slogan ise ‘Ateşini Yak!’ VTR görüntülerinde ise Azerbaycan’ın tarihi ve kültürel özelliklerini yansıtan öğelere yer verilecek.

NE VAR, NE YOK?

Yarışmaya, ev sahibi Azerbaycan ile arasında husumet bulunanErmenistan katılmıyor. Avrupa Şampiyonası’nı organize edecek Polonya da yarışmadan çekilen bir diğer ülke. Ancak onun yerine geçen sene katılım göstermeyen Karadağ geri dönüş yapıyor. İspanya’nın durumu ise belirsiz ve trajikomik. Ülke temsilcisi Pastora Soler, ekonomik krizden dolayı yarışmayı kazanmaması yönünde kendisine telkinde bulunulduğunu söylüyor.

KİM TAKAR HA?

Her yıl ülkemiz coğrafyasında gerçekleşen “Abi, Eurovision’a bir tek biz önem veriyoruz, Avrupa sallamıyor bile” geyikleri bu yıl da döndü. Ancak sonuçlar hiç de öyle demiyor. Yarışmayı naklen yayımlayan kanallar izlenme rekorları kırarken, EBU finalin 150 milyon kişi tarafından canlı izleneceğini tahmin ediyor. Gündem sadece görsel medyayla sınırlı değil. Etkinlik twitter’daki bütün trend topic’leri işgal ederken, Avrupa genelinde 10 milyondan fazla oy kullanıldı.

FAVORİLER

FAVORİ BU YIL KUZEYDEN

İsveç: Eurovision’un en başarılı ülkelerinden biri olan İsveç , 51 kez katıldığı büyük finalden dört defa ödülle döndü, 20 kez de ilk 5’e girme başarısı gösterdi. İsveç ‘in bu yıl da derece elde etmesine kesin gözüyle bakılırken, ekibi ‘Euphoria’ şarkısıyla temsil edecek isim Loreen şu sıralar bahis şirketlerinin favorileri arasında. Yarı finalde Türkiye ile birlikte en fazla alkış alan ülkenin, ‘Kuzey Avrupa’ kardeşliğinin beşiğinde yer alması da elini güçlendiriyor. Büyük bir sürpriz olmadığı takdirde yarışmanın gelecek sene Stockholm’de düzenlenmesi olası.

BU SESİ BİLİYORUZ

İtalya: Yarışmanın asi çocuğu İtalya , 14 yıl aradan sonra geçen sene Eurovision sahnesine geri dönmüştü. Bu yıl birinci olmayı amaçlayan İtalyan Devlet Televizyonu RAI, etkinliğe ünlü bir isimle, Nina Zilli ile katılıyor. Şarkıcının sesi sinemaseverlere tanıdık gelecektir, zira kendisi Ferzan Özpetek ‘in ‘Mine Vaganti’ filminde 50Mila’yı seslendiren kişi.

RUS NİNELERLE PARTİ

Rusya: Eurovision’un en renkli ekibi Buranovskiye Babushki, yani namı diğer nineler… 2009’dan beri peşinde koştukları hedefe sonunda ulaşan Buranovlu teyzeler, Rusya’yı temsil etme hakkını kazandı. Biraz İngilizce, biraz da Ural Dağları’nın yerel dili Udmurtça seslendirecekleri ‘Party for Everybody’ parçasının ilk 5’i zorlamasına kesin gözüyle bakılıyor. Doğu Avrupa’ya hâkim Rus diyasporasının ve tepki oyu göndereceklerin gücünü es geçmemek lazım.

SIRPLAR AYNEN DEVAM

Sırbistan: Eurovision takipçileri 2004’te birinciliği kaçıran Lane Moje şarkısını hatırlayacaktır. Sırbistan’ın stilini yine değiştirmeyerek bu yıl aynı tarzda bir şarkıyla katılıyor. Üstelik parçayı seslendiren isim de aynı: Zeljko Joksimovic. Balkanlardaki 12 puan paslaşmalarının göbeğinde yer alan Sırbistan favoriler arasında, ancak jüri aynı görüşte olmayabilir. Zira şarkının introsu Coldplay’in Paradise’ını pek bir andıran cinsten.

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız lazım.

Facebook Sayfamızı Beğen

Menü